מאמרים

מהם חדרים נקיים

חדרים נקיים כשמם הם:  אלו חדרים שרמת הניקיון בהם שואפת למקסימום.  בפועל ישנן תעשיות אשר ללא חדרים נקיים אינן יכולות להתקיים,  תארו לכם את תעשיית התרופות או את תעשיית השבבים ללא חדרים נקיים.  גם תעשיית המזון בחלקה למשל אוכל של תינוקות או תעשיות כימיות שהכול צריך להיות בהן סטרילי נדרשות להחזיק חדרים נקיים.

גם מעבדות מחקר משתמשות בחדרים נקיים וזאת על מנת לבודד ׳רעשי רקע׳ אשר יפריעו לתוצאות המחקר להיות מדויקות.

איך מוודאים שהחדרים הנקיים יעמדו במשימה:

בחדרים נקיים קיימים סטנדרטים מחמירים מאוד אשר מודדים ברמה של מספר מדוייק את רמת הניקיון ואת זאת עושים על ידי מערכות שזהו תפקידן:  מערכות בקרת אקלים לסינון האוויר, לשליטה על רמת הלחות ועוד

את הלחות בחדרים הנקיים ניתן להוריד באמצעים משוכללים כגון ארונות יבוש חשמליים וזאת על מנת למנוע עד כמה שניתן מצבים של אבק, חמצון, לחות ופטריות ועוד.

את המדידה המאוד מדויקת ניתן לבדוק באמצעים משוכללים כגון: מונה חלקיקים נישאים, מונה חלקיקים ניידים

את האבק שבחדר ניתן לשאוב באמצעות שואבי אבק ייעודיים

ממה עשויים חדרים נקיים?

כאשר בונים חדרים נקיים דואגים שכולו יהיה נקי , החל ברמת הקירות, המשך ברצפה ובתקרה וכמובן בכלל הציוד אשר מצוי בו קירות החדר לדוגמא נבנים מחומרים שאינם פולטים חלקיקים

 

מה לובשים בחדרים נקיים?

חשבו על כך שהאנשים אשר עובדים בתעשיות השונות שבחדרים הנקיים מגיעים מבחוץ ונושאים על גופם חלקיקים מזיקים מסוגים שונים:  חלקי אבק, כימיקלים שנבדקו בבגדים, זיהום בקטריאלי ועוד.  לכן חשוב לבודד את המרכיבים הללו מהחדר הנקי.  עושים זאת על ידי לבישת ביגוד מתאים הכולל חליפות מיוחדות שבנויות מחומרים אנטי סטאטיים ואשר מכילות לדוגמא סיבי פחם. המונעות את זיהומו של החדר בחלקיקים.

 

איך מנקים חדרים נקיים?

מובן כי אין גבול לתחזוקה של חדר שכזה ואת זאת מבצעים על ידי חומרי ניקוי מיוחדים וייעודיים ברמה יום יומית בלתי פוסקת

 

אילו תעשיות משתמשות בחדרים נקיים?

ככלל התעשיות המשתמשות בחדרים נקיים ובביגוד מקצועי לחדרים נקיים הן תעשיות רגישות שמיקרואלקטרוניקה, תעשיית התרופות, מפעלי הייטק, מעבדות מחקר, פרמצבטיקה, סמיקונדוקטור. (תעשיית המוליכים למחצה-אלקטרוניקה) , בתי חולים, תעשיות הביו-טכנולוגיה, מעבדות פיתוח, תעשיות מזון ועוד.

 

מהם הבגדים שמשתמשים בהם בחדרים נקיים?

על מנת להיות עטוף מכך רגל ועד ראש בביגוד מתאים לחדרים נקיים צריך להתייחס לכלל מרכיבי הלבוש:   כיסוי לראש, חלוקים בגדים, כפופת, נעלים ועוד. מובן כי על כלל מרכיבי הלבוש לעמוד בתקנים אנטי סטטיים ואת זאת משיגים על ידי שימוש במרכיבי בד שכוללים חוט מוליך שמסייע להפחתת האנטי סטטיות של הבגד.   גם הריהוט צריך לעמוד בתקנים המחמירים של חדרים נקיים: כסאות, ציוד עזר ובקיצור הכל! אפילו פח האשפה והמכלים לאגירת הנוזלים השונים.

 

מהו חשמל סטטי ומה הקשר בינו ובין חדרים נקיים?

חומרים שונים נושאים מטענים שונים אשר הנם בחלקם חיובים ובחלקם שליליים, חוסר איזון בין שני המטענים יוצר חשמל סטטי, שמתפרק בצורת ניצוץ חשמלי(תופעה שרובינו נתקלנו בה מדי פעם כשקיבלנו ׳מכת חשמל׳ זעירה לא מוסברת).

שימו לב כי לעתים כאשר אתם יוצאים מרכב ביום יבש מאוד ואתם נוגעים בידית – אתם עשויים לחוש בתחושת זרם כזה, די במגע כדי לחוות את החוויה הלא נעימה הזו. הדבר קורה כי כאשר האוויר יבש מצטברת כמות גדולה יותר של מטענים , למעשה מ י שנוסע ברכב הופך להיות טעון כתוצאה מהחיכוך בבד הכיסא והרכב שהנו מוליך גורם להתפרקות מהירה , לניצוץ ולתחושת זרם מעקצץ.
תעשיית השבבים למשל אינה יכולה להרשות לעצמה לחיות בסביבה בעלת חשמל סטטי הסביבה עדינה עד כדי כך שחשמל סטטי עשוי לשרוף את הרכיבים העדינים, לכן חשוב לצור סביבה נטולה חשמל סטטי.

במקומות אחרים שבהם הדברים עשויים להיות נפיצים בהרבה – בתחנות דלק למשל קיימת יחידת הארקה אשר מנטרלות את המקרה שבו תיווצר סביבה שבו ניצוץ עשוי להדליק את הדלק.

אז איך פותרים את העניין בחדרים נקיים:   כמו שכבר כתבנו במאמרים אחרים. כלל החדר הנקי בנוי מהמסד ועד הטפחות כשהוא מייצר סבבה נקייה מחשמל סטטי:  החדר עצמו, כלל המרכיבים הנמצאים בתוכו, הביגוד.  ישנם אפילו מרכיבי לבוש שבהם ישנם הארקה למשל: נעלים בהם ישנה הארקה.

 

איך דואגים לניקיון הבגדים בחדרים נקיים?

כפי שקראתם במאמרים הקודמים בגדים יעודיים לחדרים נקיים הכרחיים, אבל מה קורה כאשר לאחר מספר שימושים הבגד מאבד מניקיונו האבסולוטי?  יש לנקות אותו ופה מתחילה הבעיה שהרי עם צאתו מהחדרים הנקיים הוא חשוף ללכלוך שבחוץ.   זו הסיבה שלא כל אחד יכול לנקות ביגוד זה ועליו לעמוד בתקן מחמיר אשר מתחיל עם איסוף הביגוד והחזרתם לסביבת החדר הנקי ממנו נלקחו.

דעו לכם:  לא כל מכבסה רוצה להתעסק עם התחום הזה ובוודאי שלא כל מכבסה יודעת לתפעל את התהליך המורכב, אנו מודעים לבעיתיות ודואגים לאיסוף, ניקוי והחזרת הביגוד תוך כדי הקפדה מחמירה מאוד.

כלל העובדים בחברה לרבות: שליחים, נהגים, עובדים

 

 

 

המסלול הירוק מבית חמשת הפסים

ניסיון, מקצוענות, תקנים מחמירים

 

מכבסת חמשת הפסים מבצעת השכרה וכביסה לטקסטיל מעל 25 שנה בישראל, בפריסה ארצית, עם לוגיסטיקה מדויקת, בקרת איכות גבוהה, ושרות ללא תחרות לחברות המובילות במשק. אנו מבצעים:

 - כביסה לחדר נקי
 - כביסה אנטיסטטית
 - כביסה סטרילית

 

אנו משתמשים במיטב החומרים להבטחת כביסה נקייה הכוללת חיטוי אנטי בקטריאלי, בעזרת מערכות מחשוב מתקדמות, חדרים נקיים, ומערכות עיקור.
המים במכבסה הינם מים רכים (ללא אבנית) דבר המגביר את איכות ניקיון הכביסה. במכבסה מספר נקודות בקרת איכות (מחלקת כביסה, גיהוץ, קיפול ואריזה) על מנת שהמוצר הסופי יהיה באיכות גבוהה ביותר. החברה דוגלת בהענקת השירות הטוב ביותר ללקוחותיה, לפיכך השירות נעשה בהתאמה לבית העסק על פי דרישות הלקוח וצרכיו והפקת תוכנית חסכונית, יעילה ואיכותית ממדרגה ראשונה. השירות כולל:

 

- השכרה של ביגוד אנטיסטטי ולחדר נקי
 - מכירה של ביגוד אנטיסטטי ולחדר נקי
 
חטיבת החדרים הנקיים משתרעת על שטח של כ- 300 מ"ר ומאובזרת במכונות חדישות ביותר,. הכביסה מתבצעת באמצעות מכונות נירוסטה מיוחדות ולפי הדרישות המחמירות ביותר לשמירה על ניקיון הביגוד והתכונות האנטיסטטיות שלו בשימוש של: מים מסוננים REVERS OSMOSIS חומר כביסה NON IONIC חומר כביסה בסיסי בין 6.5-7.5 PH ללא כלור -לשמר את הסיבים המוליכים הגנה מחשמל סטטי, כל פריט נבדק חשמלית לאחר כל כביסה ע"י ציוד מכויל לפי התקן. כל הפריטים מסומנים בברקוד המאפשר שליטה על המוצר. חטיבת החדרים הנקיים חרטה על דיגלה העסקת עובדים עם צרכים מיוחדים ובכך תורמים להשתלבותם בחברה, ומאמינים בשוויון הזדמנויות.